Всеукраїнська конференція “Формування міжетнічної і міжконфесійної толерантності засобами суспільних дисциплін у системі освіти України”.

5-6 грудня 2002 року Всеукраїнська Спілка викладачів суспільних дисциплін і громадянської освіти за підтримки Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міжнародного Соломонова університету, Державного комітету України  у справах релігії  та інших  установ організувала і провела всеукраїнську конференцію “Формування міжетнічної і міжконфесійної толерантності засобами суспільних дисциплін у системі освіти України”.

У конференції брали участь  близько 200 науковців, відомих релігійних та громадських  діячів, викладачів вищих та загальноосвітніх  навчальних закладів з різних регіонів України .

Під час пленарного засідання прозвучали виступи  міністра освіти і науки України  В. Г. Кременя, що наголосив на актуальності даної конференції, голови Державного комітету України  у справах релігії доктора філософських наук, професора В. Д. Бондаренка, з доповіддю “Міжконфесійна толерантність – найважливіший здобуток незалежної України”, заступника голови Державного комітету України у справах національностей та міграції Р.Ш.Чилачави,  який зазначив актуальність даної проблематики.

На заклик науковців та державних діячів відгукнулися представники провідних релігійних конфесій України. Зокрема Патріарх Київський і всієї Руси – України Філарет підтвердив важливість виховання у молодого покоління міжконфесійної толерантності, взаємоповаги людей різних  віросповідань один до одного.

Від Української Православної Церкви з привітанням виступив Ігумен Іларій Шишковський, викладач Київської Духовної академії і Семінарії, кандидат богослов’я.

Ієрей отець Роман Небожук, референт Бюро Української греко-католицької церкви відмітив нагальну необхідність співпраці церкви, школи та батьків направленої на виховання загальнолюдських цінностей у підростаючого покоління.

Цікавою для науковців та учасників конференції була зустріч з ректором інституту католицької теології Святого Фоми Аквінського отця Андрія Камінського. У своїй промові він наголосив на необхідності вивчення в Україні християнської етики, історії релігії та біблійних сюжетів в курсі світової культури у системі освіти України.

Представники протестантських течій Голова Союзу церков християн віри євангельської – п’ятидесятників Михайло Степанович Паночко, заступник Президента Союзу об’єднань євангельських християн-баптистів Нестерук В’ячеслав Васильович акцентували увагу на необхідності вивчення в школах та вищих навчальних закладах України Біблії як історичного, духовного та філософського джерела пізнання.

Представник іудейської релігії голова Київської міської іудейської общини Анатолій Шенхайт привернув увагу  учасників конференції у необхідності прилучення з раннього дитинства  до співіснування в полікультурному та багатовимірному суспільстві, яке все більше глобалізується.

З ґрунтовною науковою доповіддю на тему “Курс релігієзнавства як засіб формування толерантності міжконфесійних відносин” виступив заступник директора Інституту філософії ім. Г.С.Сковороди НАН України професор Національного університету “Києво-Могилянська Академія” Анатолій Миколайович Колодний.

В рамках програми було проведено:

– майстер-класи кращих вчителів Києва та області (зі своїми учнями)

– круглі столи за проблематикою

  1. виховання духовних цінностей в процесі формування особистості молодої людини, її готовності до ведення міжконфесійного діалогу (керівник професор В.Й.Борисенко);
  2. методичні засади інтеграції історії національних меншин та регіонів до курсів суспільних дисциплін, зокрема історії України та всесвітньої історії( керівник професор Ф.Г.Турченко). Особлива увага приділятиметься різним аспектам реалізації постанови Кабміну України “Про затвердження програми сприяння становленню та адаптації кримськотатарської молоді на 2002-2005 роки”;
  3. формування міжетнічної та міжконфесійної толерантності (керівник – професор, Президент Міжнародного товариства Україна-Ізраїль Л.П.Скорик).

Результати конференції мали глибоке соціальне значення, так як в ході її роботи обговорювалися особливо актуальні питання виховання почуття взаємоповаги етносів, нетерпимого ставлення до проявів ксенофобії, різних форм дискримінації за національними та релігійними ознаками.

У заключних документах конференції були запропоновані шляхи реалізації  зазначених проблем, зокрема, інтеграції історії релігій, релігійної етики, культури та духовного спадку українського та інших народів, що проживають на території нашої держави. Були запропоновані шляхи етичного виховання молоді в рамках полікультурного суспільства та міжконфесійної толерантності.